Locul 8 pentru boberi la Campionatele Europene

Pe pista de la Winterberg, din Germania, s-au desfășurat Campionatele Europene de juniori la bob, competiție organizată sub egida IBSF.

Din partea României, la proba de bob 2, au participat două echipaje, dintre care unul alcătuit exclusiv din sportivi legitimați la CS Olimpia București. Echipajul compus din Rareș Dincă (pilot) și Valentin Tudorache (împingător), s-a clasat pe un onorant loc 8 în ierarhia continentală. Pe de altă parte, merită felicitările noastre celălalt echipaj tricolor, în care au fost incluși pilotul Mihai Tentea și împingătorul Ciprian Daroczi, a cucerit, pentru România, medaliile de aur. Cei doi sunt legitimați la CS Muscelul Câmpulung.

Cei doi musceleni au câștigat și Cupa Europei. La competiția de la Winterberg au participat 23 de echipaje din 15 țări, unele cu mare tradiție în bob.

Sportivii noștri sunt antrenați de Dan Scurtu și beneficiază de eforturile depuse, pentru performanță, de Federația Română de Bob-Sanie.