Bilanț excelent la Cupa României de kaiac-canoe

CS Olimpia București a fost printre protagonistele Cupei României de kaiac-canoe pentru seniori, competiție care s-a desfășurat, în perioada 13-14 aprilie, la Bascov-Budeasa, în județul Argeș. La proba de 1000 de metri, Dan Costea a cucerit medalia de argint, în timp ce Irina Lauric a câștigat aurul în proba similară feminină.

La 500 metri, Dan Costea a fost din nou medaliat cu argint, iar Irina Lauric s-a impus din nou, demonstrând o formă sportivă superbă.

Irina Lauric (foto) a dominat autoritar și proba de 200 metri, unde a câștigat o nouă Cupă a României.

Sportivii noștri, sub comanda antrenoarei Florentina Hapău, au luat startul doar la probele de kaiac.  Cupa României se organizează numai la probele de simplu, pe diverse distanțe, olimpice și neolimpice.

Bilanțul total al CS Olimpia București, la Cupa României de kaiac-canoe, a fost de 5 medalii, din care trei de aur și două de argint. Cu acest punctaj, în clasamentul pe cluburi, CS Olimpia București s-a situat pe un onorant loc 3, după Steaua și Dinamo.